Halsnæs

31.738 indbyggere

Officiel hjemmeside

Halsnæs er en kommune i Region Hovedstaden med 31.738 indbyggere. Kommunen opkræver grundskyld med en sats på 10,9 promille.

Tallene viser en median disponibel indkomst (ækvivaleret pr. husstand) på 291.598 kr. og 43,8 anmeldelser pr. 1.000 indbyggere. Beskæftigelsesgraden i kommunen er 77,2 %.

indbyggere
31.738
Median 44.304
Grundskyld
10,9 ‰
Median 9,7 ‰
Median disp. indkomst
291.598 kr.
Median 288.167 kr.
Areal
122 km²

Kommunale gebyrer: Danmarks Statistik offentliggør ikke kommunale forbrugsafgifter (vand, kloak, renovation). Kontakt kommunen direkte for aktuelle takster.

Grundskyld2026

10,9 ‰

Grundskyldspromille

Nr. 59 af 98, regnet fra laveste værdi.

0 ‰18 ‰

Kilde: Danmarks Statistik tabel PSKAT, opdateret 02.12.2025. Kontrolleret 01.11.2026.

Kommunal økonomi2025

Langfristet gæld pr. indbygger

22.711 kr.

Nr. 90 af 97, regnet fra laveste værdi.

Median 13.117 kr.386 kr.34.921 kr.69.455 kr.103.990 kr.Halsnæs
Udgifter pr. elev (grundskole)
113.454 kr.
Udgifter pr. bruger (pleje/omsorg)
48.041 kr.

Kommunale nøgletal.

Kilde: Danmarks Statistik tabel NGLK, opdateret 08.05.2026. Kontrolleret 01.11.2026.

Befolkning

31.738

+394 siden 2022

31.73831.344
2022202320242025202631.34431.738

Aksen starter ikke ved nul.

∅ +99 indbyggere/år

Kilde: Danmarks Statistik tabel FOLK1A, opdateret 10.08.2026. Kontrolleret 01.11.2026.

Boliger 2026

Ejerforhold

Ejerbolig
9.355(63,1%)
Lejebolig
4.819(32,5%)
Andelsbolig
500(3,4%)
Andet
142(1,0%)

Boligtype

Parcelhus
8.051(54,3%)
Andet
3.992(26,9%)
Etagebolig
2.773(18,7%)

Kilde: Danmarks Statistik tabel BOL101, opdateret 08.04.2026. Kontrolleret 01.11.2026.

Husstandstyper 2026

Enlige uden børn
5.775(38,9%)
Par uden børn
4.148(28,0%)
Par med børn
2.345(15,8%)
Andre husstande
1.742(11,7%)
Enlige med børn
828(5,6%)

I alt 14.838 husstande.

Kilde: Danmarks Statistik tabel FAM55N, opdateret 13.02.2026. Kontrolleret 01.11.2026.

Indkomst 2024

Gennemsnitlig disponibel indkomst (pr. person)

268.127 kr.

Median, ækvivaleret pr. husstand
291.598 kr.

Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (INDKP101). Medianen er et andet mål: ækvivaleret disponibel indkomst pr. husstand (IFOR22, 5. decil), som korrigerer for husstandens størrelse og sammensætning. Et gennemsnit trækkes mere op af de højeste indkomster end en median gør.

Kilden er opdateret i 2026. Vi viser 2024, fordi det er det seneste år, hvor både gennemsnittet (INDKP101) og medianen (IFOR22) er offentliggjort. Nyere tal vises, når begge mål findes for samme år.

Kilde: Danmarks Statistik tabel INDKP101, opdateret 02.10.2026. Kontrolleret 01.11.2026.

Daginstitution 2026

Forældrebetaling pr. år (børnehave, 3–5 år)
27.504 kr.

Kilde: Danmarks Statistik tabel RES88, opdateret 08.04.2026. Kontrolleret 01.11.2026.

Uddannelsesniveau 2025

Gymnasial/erhvervsuddannelse
9.189(44,4%)
Grundskole
5.448(26,3%)
Kort videregående
4.058(19,6%)
Mellemlang/lang videregående
1.732(8,4%)
Uoplyst
256(1,2%)

Befolkning 15–69 år, efter højeste fuldførte uddannelsesniveau.

Kilde: Danmarks Statistik tabel HFUDD11, opdateret 01.04.2026. Kontrolleret 01.11.2026.

Beskæftigelse 2024

Bosatte i kommunen
15.465
Beskæftigede med arbejdssted i kommunen
9.922
Indpendlere
2.957
Udpendlere
8.500
Beskæftigelsesgrad
77,2 %

Kilde: Danmarks Statistik tabel PEND101, opdateret 18.11.2025. Kontrolleret 01.11.2026.

Fredede områder 2026

Andel fredet areal
7,3%
#32 af 98 kommuner
Fredet areal
892 ha
Landsgennemsnit
7,2%
Regionsgennemsnit
11,8%

Tallet tæller kun arealfredninger (Danmarks Miljøportal). Det omfatter ikke Natura 2000, §3-naturtyper, bekendtgørelsesfredninger eller natur- og vildtreservater. Kirkefredning og andre ikke-natur-fredninger er heller ikke med. Tallet kan derfor ikke sammenlignes med de norske og svenske kort, som tæller bredere.

Anslået ved gitterprøvetagning mod kommunegrænsen (Miljøportalen), ikke en officiel statistik. Typisk usikkerhed ± 1–3 procentpoint, større for kommuner med lang eller opdelt kystlinje.

Kilde: Danmarks Miljøportal. Indeholder data, som benyttes i henhold til vilkår for brug af danske offentlige data. Kontrolleret 01.11.2026.

Folketingsvalg2026

  • Socialdemokratiet25,2 %
  • Dansk Folkeparti14,0 %
  • SF - Socialistisk Folkeparti13,8 %
  • Det Konservative Folkeparti7,5 %
  • Liberal Alliance7,4 %
  • Moderaterne7,3 %
  • Venstre, Danmarks Liberale Parti6,2 %
  • Enhedslisten - De Rød-Grønne5,4 %
  • Danmarksdemokraterne - Inger Støjberg4,8 %
  • Alternativet3,2 %
  • Radikale Venstre2,8 %
  • Borgernes Parti - Lars Boje Mathiesen2,4 %
  • Andre partier (5)0,0 %

Kilde: Danmarks Statistik.

Kriminalitet 2025

Anmeldelser pr. 1.000 indbyggere

43,8

1.387 anmeldelser i alt

Øvrige lovovertrædelser
393
Ejendomsforbrydelser
828
Voldsforbrydelser
166

Kilde: Danmarks Statistik tabel STRAF11, opdateret 19.10.2026. Kontrolleret 01.11.2026.

Lignende kommuner

Kommuner med lignende befolkningstal og indkomstniveau som Halsnæs.

KommuneBefolkningMedian disp. indkomst
Faxe38.143288.421 kr.
Billund27.200296.167 kr.
Sorø30.853296.939 kr.

Data fra Danmarks Statistik og Datafordeleren (DAGI), Klimadatastyrelsen. Tal, vi selv har regnet frem, er egne beregninger baseret på tal fra Danmarks Statistik. Kilde opdateret 19. oktober 2026. Senest kontrolleret af os 1. november 2026.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor kommer tallene fra?
Alle tal for Halsnæs hentes direkte fra officielle kilder: Danmarks Statistik (Statistikbanken) og Datafordeleren (DAGI), Klimadatastyrelsen. Vi justerer ikke de tal, kilderne offentliggør. Tal, vi selv har regnet frem, fx rangeringer og andele, er egne beregninger baseret på tal fra Danmarks Statistik. Siden opdateres, når kilderne offentliggør nye tal.
Hvad viser befolkningstallet?
Befolkningstallet for Halsnæs er folketallet pr. 1. januar i det viste år, opgjort af Danmarks Statistik (tabel FOLK1A). Det omfatter alle personer med folkeregisteradresse i kommunen. Halsnæs har 31.738 indbyggere.
Hvordan opgøres indkomsten?
Hovedtallet for Halsnæs er medianen af den disponible indkomst pr. ækvivaleret husstand — indkomst efter skat, renter og overførsler, korrigeret for husstandens størrelse og sammensætning — opgjort af Danmarks Statistik (tabel IFOR22, 5. decil). Indkomstkortet viser desuden den gennemsnitlige disponible indkomst pr. person (tabel INDKP101), som er et andet mål. I Halsnæs er medianen 291.598 kr. pr. ækvivaleret husstand.
Hvor ofte opdateres data?
Befolkningstal opdateres kvartalsvist af Danmarks Statistik, mens indkomststatistikken opdateres årligt og typisk er to år bagud. Vi henter nye tal automatisk, når de offentliggøres.
Varierer nøgletallene meget mellem danske kommuner?
Ja. Medianen af den disponible indkomst kan variere betydeligt mellem kommunerne, og befolkningsudviklingen spænder fra markant vækst i og omkring de store byer til tilbagegang i flere yderkommuner.