Rangering: andel med videregående uddannelse
Rangering af 98 danske kommuner efter andel med videregående uddannelse. Klik på en kommune for fuldt overblik, eller skift fane for at se andre rangeringer.
GrundskyldspromilleDisponibel indkomstBefolkningBefolkningsvækst (1 år)Befolkningsvækst (5 år)Videregående uddannelseKriminalitetLangfristet gæld pr. indb.
| # | Kommune | Andel med videregående uddannelse |
|---|---|---|
| 1 | Frederiksberg | 59.5 % |
| 2 | Gentofte | 58.1 % |
| 3 | Lyngby-Taarbæk | 57.5 % |
| 4 | København | 56.8 % |
| 5 | Rudersdal | 55.9 % |
| 6 | Furesø | 52.4 % |
| 7 | Hørsholm | 51.7 % |
| 8 | Allerød | 50.6 % |
| 9 | Aarhus | 48.2 % |
| 10 | Gladsaxe | 47.0 % |
| 11 | Fredensborg | 43.6 % |
| 12 | Fanø | 43.5 % |
| 13 | Dragør | 43.2 % |
| 14 | Skanderborg | 43.0 % |
| 15 | Hillerød | 42.5 % |
| 16 | Roskilde | 42.0 % |
| 17 | Odense | 41.9 % |
| 18 | Vallensbæk | 41.6 % |
| 19 | Aalborg | 40.7 % |
| 20 | Rødovre | 39.8 % |
| 21 | Egedal | 39.7 % |
| 22 | Ballerup | 38.0 % |
| 23 | Herlev | 37.9 % |
| 24 | Silkeborg | 37.8 % |
| 25 | Helsingør | 37.7 % |
| 26 | Lejre | 37.6 % |
| 27 | Solrød | 37.3 % |
| 28 | Favrskov | 36.8 % |
| 29 | Glostrup | 36.8 % |
| 30 | Hvidovre | 36.7 % |
| 31 | Vejle | 36.5 % |
| 32 | Høje-Taastrup | 35.9 % |
| 33 | Rebild | 35.9 % |
| 34 | Odder | 35.8 % |
| 35 | Svendborg | 35.0 % |
| 36 | Kolding | 34.5 % |
| 37 | Syddjurs | 34.3 % |
| 38 | Horsens | 33.9 % |
| 39 | Greve | 33.5 % |
| 40 | Middelfart | 33.4 % |
| 41 | Samsø | 32.7 % |
| 42 | Brøndby | 32.5 % |
| 43 | Esbjerg | 32.5 % |
| 44 | Albertslund | 32.5 % |
| 45 | Tårnby | 32.4 % |
| 46 | Gribskov | 31.7 % |
| 47 | Køge | 31.7 % |
| 48 | Frederikssund | 31.6 % |
| 49 | Sønderborg | 31.4 % |
| 50 | Sorø | 31.4 % |
| 51 | Viborg | 31.2 % |
| 52 | Ærø | 31.2 % |
| 53 | Ishøj | 30.6 % |
| 54 | Holbæk | 30.5 % |
| 55 | Herning | 30.5 % |
| 56 | Ringsted | 30.3 % |
| 57 | Holstebro | 30.2 % |
| 58 | Fredericia | 29.9 % |
| 59 | Kerteminde | 29.5 % |
| 60 | Randers | 29.4 % |
| 61 | Faaborg-Midtfyn | 29.3 % |
| 62 | Vordingborg | 29.3 % |
| 63 | Nyborg | 28.8 % |
| 64 | Næstved | 28.7 % |
| 65 | Brønderslev | 28.1 % |
| 66 | Halsnæs | 27.8 % |
| 67 | Stevns | 27.6 % |
| 68 | Assens | 27.6 % |
| 69 | Slagelse | 27.5 % |
| 70 | Mariagerfjord | 27.2 % |
| 71 | Bornholm | 27.1 % |
| 72 | Hjørring | 27.0 % |
| 73 | Hedensted | 26.9 % |
| 74 | Haderslev | 26.7 % |
| 75 | Ikast-Brande | 26.7 % |
| 76 | Billund | 26.5 % |
| 77 | Varde | 26.4 % |
| 78 | Aabenraa | 26.2 % |
| 79 | Guldborgsund | 25.9 % |
| 80 | Nordfyns | 25.9 % |
| 81 | Struer | 25.8 % |
| 82 | Skive | 25.6 % |
| 83 | Jammerbugt | 25.4 % |
| 84 | Ringkøbing-Skjern | 25.3 % |
| 85 | Faxe | 24.8 % |
| 86 | Kalundborg | 24.7 % |
| 87 | Lemvig | 24.7 % |
| 88 | Vejen | 24.7 % |
| 89 | Frederikshavn | 24.3 % |
| 90 | Thisted | 24.3 % |
| 91 | Vesthimmerlands | 23.1 % |
| 92 | Odsherred | 23.0 % |
| 93 | Tønder | 22.8 % |
| 94 | Langeland | 21.5 % |
| 95 | Norddjurs | 21.2 % |
| 96 | Læsø | 21.0 % |
| 97 | Morsø | 20.9 % |
| 98 | Lolland | 19.7 % |
Ofte stillede spørgsmål
- Hvilken kommune har lavest andel med videregående uddannelse?
- Lolland har lavest andel med videregående uddannelse med 19,7 %.
- Hvilken kommune har højest andel med videregående uddannelse?
- Frederiksberg har højest andel med videregående uddannelse med 59,5 %.